Γράφει ο ΚΩΣΤΑΣ ΖΟΡΓΙΟΣ

Η σεζόν φαινόταν ότι θα ξεκινούσε καλά για τον ΝΑΟΜΑ. Τα πρώτα θετικά μηνύματα είχαν έρθει από τον αγώνα που διεξήχθη στο Πόρτο Ράφτη το Σαββατοκύριακο 29 και 30 Σεπτεμβρίου, όπου έδωσαν το «παρών» 11 αθλητές του Ομίλου και κατέκτησαν τρία χρυσά και δύο αργυρά μετάλλια.

Τα χρυσά μετάλλια πήραν η Ανδριάνα Χίλιου (Laser RDL), ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος (Laser 4.7) και ο Διαμαντής Πετριανός (Optimist).

Τα δε αργυρά οι Ιάσονας Μοσχίδης (Laser RDL) και η Βάλια Φλώρου (Laser 4.7). Μάλιστα, θα πρέπει να επισημανθεί ότι το μετάλλιο της Βάλιας αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη, καθώς ο συγκεκριμένος ήταν ο πρώτος της αγώνας στην κατηγορία Laser 4.7, και δεδομένου ότι το σκάφος δεν έχει καμία σχέση με το Optimist με το οποίο αγωνιζόταν μέχρι πρότινος.

Μιλώντας τότε με τον προπονητή των παιδιών Αλέξη Κάτσιο, μας έλεγε πόσο σημαντικός ήταν αυτός ο αγώνας ενόψει των Κυπέλλων Ευβοϊκού που ακολουθούσαν και μάλιστα έθετε πάρα πολύ ψηλά τον πήχη λέγοντας ότι στόχος του ΝΑΟΜΑ στα Κύπελλα Ευβοϊκού θα είναι η κατάκτηση της πρωτιάς και στις τρεις κατηγορίες. Δείγμα του ότι οι συνεχείς επιτυχίες και διακρίσεις έχουν αυξήσει τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες.
Σαν να ήξερε τι θα ακολουθούσε…

Οι αθλητές του ομίλου μας πήγαν στον Ωρωπό στις 5 και 6 Οκτωβρίου για να δικαιώσουν τον προπονητή τους. Και το έπραξαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο, δεδομένου ότι ο ΝΑΟΜΑ κατέκτησε την πρώτη θέση σε όλες τις κατηγορίες.

Συγκεκριμένα:
  • η Ανδριάνα Χίλιου τερμάτισε στην 1η θέση στην κατηγορία Laser RDL γενικής και επίσης στην πρώτη στην κατηγορία κοριτσιών
  • ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος τερμάτισε πρώτος στη γενική Laser 4.7
  • ο Διαμαντής Πετριανός τερμάτισε πρώτος στη γενική Optimist

Επιπλέον, η Βάλια Φλώρου ήρθε 2η στην κατηγορία Laser 4.7 κοριτσιών και ο Ιάσονας Μοσχίδης τρίτος στην κατηγορία Laser RDL αγοριών.

Τα Κύπελλα Ευβοϊκού θα συνεχιστούν τα Σαββατοκύριακα 19-20 και 26-27 Οκτωβρίου σε Λαύριο και Ραφήνα αντίστοιχα και ευχή όλων μας είναι ο ΝΑΟΜΑ να σαρώσει εκ νέου φεύγοντας μόνο με πρωτιές!

Τα αποτελέσματα των αθλητών του ΝΑΟΜΑ στους αγώνες προετοιμασίας στο Πόρτο Ράφτη: