Δια πυρός και σιδηρού η ανδρική ομάδα του ΜΕΣΜΑ πήρε χθες τη νίκη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για το κύπελλο…. Επικράτησε 88-83 στην παράταση της σκληροτράχηλης και ιστορικής Νηαρ Ηστ.

Και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμένες και νευρικές στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά οι Μαραθωνομάχοι έδειξαν από νωρίς διάθεση να τρέξουν το γήπεδο.

Χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά που έφτασε τους 8 πόντους ο ΜΕΣΜΑ πατούσε στο γήπεδο καλύτερα σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο.

Πριν την ανάπαυλα η Νηαρ Ηστ έκλεισε την ψαλίδα και πήγε στα αποδυτήρια στο -3.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ομάδας του Μαραθώνα δε μπήκαν τόσο δυνατά και έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να προσπεράσουν στο σκορ.

Όμως στο 4ο δεκάλεπτο ο ΜΕΣΜΑ βρήκε ξανά τα πατήματά του και 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε προβάδισμα 6 πόντων.

Ένα ολοκληρωτικό blackout έφερε την ισοφάριση και την παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΜΕΣΜΑ ήταν κυρίαρχος και έφτασε σε μια σημαντική νίκη που τον οδηγεί στο επόμενο παιχνίδι κυπέλλου, αυτή την Πέμπτη 23/9 και πάλι στην έδρα του, με αντίπαλο την πολύ δυνατή ομάδα της Ηλιούπολης.